Annual Competition Awards History Since 2000

All competition categories below were closed after 2015 (replaced by categories above)
 

Electronic Images – Novice Unrestricted

2016–Current

Prints – Advanced

Year
First Place - Photographer of the Year
Second Place
Third Place
2020
Nikos Zacharakis
Bill Seelig
Tammy Trocki
2019
Tammy Trocki
Dick Pelroy
Bruce Cyr
2018
Bruce Cyr
Stan Collyer
Morris Liss
2017
Bill Seelig
Morris Liss
Carol Walsh
2016
John Norvell
Dick Pelroy
(tie) Gail Bingham, Carol Walsh

Prints – Intermediate

Year
First Place
Second Place
Third Place
2020
Mike Mitchell
Kay Norvell
Debbie Menditch
2019
Kay Norvell
Steve Lapidus
Dave Sternbach
2018
Nikos Zacharakis
Tammy Trocki
Kay Norvell
2017
(tie) Kay Norvell, Tammy Trocki
Guillermo Olaizola
Lorraine Chickering
2016
Kay Norvell
Toni Robinson
Steve Lapidus

Electronic Images – Advanced

Year
First Place - Photographer of the Year
Second Place
Third Place
2020
Guillermo Olaizola
James Corbett
James Chia
2019
David Terao
John Willis
Guillermo Olaizola
2018
Chet Stein
Guillermo Olaizola
David Terao
2017
Jose Cartas
David Terao
Bruce Cyr
2016
Jim Turner
John Norvell
Bruce Cyr

Electronic Images – Intermediate

Year
First Place
Second Place
Third Place
2020
Kathryn Mohrman
Lorraine Chidkering
Tom Marchessault
2019
James Corbett
Robert Barkin
Lorraine Chickering
2018
Toni Robinson
Michael Blicher
Lorraine Chickering
2017
Tammy Trocki
Lorraine Chickering
Guillermo Olaizola
2016
Ken Goldman
Kay Norvell
Steven Silverman

Electronic Images – Novice

Year
First Place
Second Place
Third Place
2020
Don Picard
Christina Papakonstantinou
Don Tobin
2019
Kathryn Mohrman
Marc Goldstein
Pauline Jaffe
2018
Dillard Boland
Richard Chitty
(tie) Kathryn Mohrman, Tom Marchessault
2017
Steve Parker
Diane Poole
Jill Randell
2016
Robert Barkin
Louise Roy
(tie) Jill Randell, Lorraine Chickering

2011–2015

Prints Advanced – Unrestricted

Year
First Place Photographer of the Year
Second Place
Third Place
2015
Lester LaForce
Dick Pelroy
Jim Turner
2014
Chris Hanessian
Dick Pelroy
Willem Bier
2013
Chris Hanessian
Stuart Glickman
Dick Pelroy
2012
Roy Sewall
Willem Bier
(no award)
2011
Chris Hanessian
Dan McDermott
(no award)

Prints – Novice Unrestricted

Year
First Place
Second Place
Third Place
2015
(no award)
(no award)
(no award)
2014
(no award)
(no award)
(no award)
2013
Eric Schweitzer
Marvin Sirkis
Gail Bingham
2012
Stuart Glickman
(no award)
(no award)
2011
Ying Huang
Dawn Sikkema
Stuart Glickman

Prints – Advanced Traditional

Year
First Place Photographer of the Year
Second Place
Third Place
2015
Joanne Mars
Cheryl Naulty
Bill Seelig
2014
Chuck Bress
Cheryl Naulty
John Norvell
2013
Bill Olson
Chuck Bress
Bill Seelig
2012
Chuck Bress
Bill Olson
(no award)
2011
Chuck Bress
Bob Dargel
Bill Richards

Prints – Novice Traditional

Year
First Place
Second Place
Third Place
2015
Kay Norvell
Beth Altman
Toni Robinson
2014
Joanne Mars
Larry Mars
Paul Taylor
2013
Jack Tierney
(no award)
(no award)
2012
Paul Taylor
(no award)
(no award)
2011
(no award)
(no award)
(no award)

Electronic Images – Advanced Unrestricted

Year
First Place Photographer of the Year
Second Place
Third Place
2015
(tie) Lori Ducharme – Jim Turner
(no award)
Bruce Cyr
2014
José Cartas
Chuck Lee
Lori Ducharme
2013
Bruce Cyr
Bruce Davis
José Cartas
2012
Lori Ducharme
Gordie Corbin
Evelyn Jacob
2011
José Cartas
Melissa Clark
Alex Hoffmaister

Electronic Images – Novice Unrestricted

Year
First Place
Second Place
Third Place
2015
Toni Robinson
(no award)
(no award)
2014
John Willis
(no award)
(no award)
2013
Cynthia Hunter
Ira Adler
Eric Schweitzer
2012
Cynthia Hunter
Stuart Glickman
Claudia Seelig
2011
(tie) Ying Huang Stuart Glickman
(no award)
Lori Ducharme

Electronic Images – Advanced Traditional

Year
First Place Photographer of the Year
Second Place
Third Place
2015
Stan Collyer
Chet Stein
John Norvell
2014
Chet Stein
Stan Collyer
Bob Peavy
2013
Bill Olson
Jay Gartenhaus
Gail Bingham
2012
Jay Gartenhaus
Alex Guo
Bill Olson
2011
Jay Gartenhaus
John Willis
Jean Yuan

Electronic Images – Novice Traditional

Year
First Place
Second Place
Third Place
2015
Bob Murphy
Claudia Seelig
Toni Robinson
2014
Claudia Seelig
Larry Burton
Alex Karlin
2013
Cheryl Naulty
Chet Stein
Ken Goldman
2012
Gail Bingham
Ira Adler
Claudia Seelig
2011
(no award)
(no award)
(no award)